Strona główna > Organizacja > Encyklopedia domowa

Encyklopedia domowa

Encyklopedia domowa to podstawowe narzędzie każdej zorganizowanej pani domu. W zależności od właścicielki może być biurowym segregatorem, albo pięknie zdobionym albumem scrapbook. Jakkolwiek nie wygląda ma na celu zebranie wszystkich istotnych wiadomości dotyczących domu i rodziny oraz organizacji życia rodzinnego w jednym miejscu – dostępnym dla wszystkich i przejrzystym. Informacje w encyklopedii powinny być podzielone przekładkami i pogrupowane tak, by nie tylko jego główna użytkownicza – pani domu – mogła szybko znaleźć w niej potrzebne informacje.

Zawartość domowej encyklopedii na pewno też będzie się różniła w poszczególnych domach, ale żeby was zainspirować poszperałam trochę w internecie i znalazłam parę encyklopedii domowych.

Encyklopedia Domowa rodziny Phillipsów

[znaleziona tu: klik]

W tej encyklopedii znajduje się jedenaście zakładek:

 • Listy zadań i kalendarze
 • Planowanie jadłospisów i zakupy
 • Informacje alarmowe, informacje rodzinne
 • Dzieci [plany lekcji, co dzieci lubią, a czego nie, zajęcia pozaszkolne] – ta sekcja przydaje się na przykład nianiom; tutaj również autorka trzyma pomysły na aktywne spędzanie czasu z dziećmi
 • Sprzątanie [listy zadań, obowiązki tygodniowe]
 • Informacje kontaktowe, czyli książka adresowa/telefoniczna
 • Szkoła [korespondencja ze szkołą, tygodniowe newslettery przysyłane do rodziców]
 • MOPS – grupa do której należy autorka
 • Biblioteka
 • Boże Narodzenie
 • Blog

Pomysłem, który mi się szczególnie spodobał jest stworzenie na okładce kieszonki z najpotrzebniejszymi do prowadzenia plannera akcesoriami – długopisami, kalkulatorem, nożyczkami, dziurkaczem.

 

Organized Home – działy domowego notatnika

[orginał do znalezienia tu: klik]

Planowanie: kalendarze, plany, listy zadań

Telefony

Rodzina i szkoła: strona informacyjna o każdym z członków rodziny, rozmiary ubrań, lista rocznic [urodzin, ślubu], listy z propozycjami prezentów, pomysły na organizację urodzinowych przyjęć, polecane strony www, lista filmów do obejrzenia, książek do przeczytania, plany lekcji, informacje o szkołach, korespondencja ze szkołami

Prowadzenie domu: plany sprzątania i obowiązków domowych, porządków sezonowych [wiosennych, przedświątecznych], inwentarze, pomysły na dekorowanie domu, planowanie imprez, informacje o samochodzie, recyclingu, przewodnik po usuwaniu plam

Posiłki:

 

Jak założyć swoją własną domową encuklopedię?

Na początku znajdź/kup segregator, kartki papieru, separatory. Zastanów się, jakich działów potrzebujesz i przeznacz na nie miejsce w segregatorze.

Zacznij drukować – na pewno potrzebujesz sporo różnych formularzy – kalendarzy, list, kartek książki adresowej. Wepnij formularze do odpowiednich przegródek, wypełnij te, które wymagają wypełnienia.

Zbierz wszystkie walające się po biurku, szufladach i innych miejscach katki papieru, rachunki, menu restauracji z jedzeniem na wynos, plany lekcji, broszury biur podróży. Przejżyj je, wyrzuć niepotrzebne, a dla reszty znajdź miejsce w segregatorze.

Segregator z rodzinną encyklopedią/notatnikiem rośnie wraz z rodziną, do której należy. Przybywają nowi członkowie, nowe zajęcia. Planujesz remont? Nie pozwól by plany, foldery, numery telefonów cały czas się gubiły – stwórz nową przegródkę i tam wepnij wszystkie dotyczące remontu papiery.

 

Reklamy
 1. 1 sierpnia 2013 o 3:32 pm

  It’s nearly impossible to find well-informed people on this subject, however, you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: